Întâlnire pe tema „Cetăţii din Insulă”, la iniţiativa primarului Nicolae Barbu

La iniţiativa edilului şef al oraşului a avut loc astăzi, 10 februarie, la Primăria Municipiului Giurgiu o dezbatere liberă având ca subiect „Cetatea din Insulă”- cetatea lui Mircea cel Bătrân. Discuţiile s-au axat pe tema reabilitării totale sau parţiale, valorificării şi includerii monumentului în circuitul turistic. Participanţii au expus puncte de vedere şi despre o posibilă redeschidere a şantierului de cercetare arheologică. Domnul locotenent colonel, acum în rezervă, Dan Căpăţînă, fost arheolog la Muzeul Militar Bucureşti, a fost cel ce a efectuat în anul 1977 ultimile cercetări la acest monument giurgiuvean.
Alături de domnul Nicolae Barbu, din partea Primăriei au participat: Anne Marie Gacichevici, arhitectul şef al municipiului, doamnele Cornoiu Silvia, Meca Ianca şi Dana Dumitrescu.
Printre personalităţile invitate s-au numărat: Lt. Col. Rez. Dan Căpăţână, Arh. Bogdan Teodorescu atestat M.C.C., Arh. Sergiu Nistor preşedinte al ICOMOS România, Arh. Beatrice Jöger reprezentant al UAUIM, muzeograful Emil Păunescu şi profesorii de istorie Gheorghe Dumitrescu şi Adrian Nicolae, ultimul şi în calitate de director executiv al Direcţia pentru Cultură, Culte şi Patrimoniu – Giurgiu.

Ultima modificare: 10.02.2014 – 00:00 de către Primăria Giurgiu

Anteriorul Campania “Copiii nu sunt invizibili” nominalizată la New York Film Festival